Staff List

  1. Corry, Denis A.;  Principal
  2. Talbot, Amy;  Deputy Principal
  3. Donohue, Máire – Clerical Officer
  4. McGrath, Rena – Clerical Officer
  5. Hansberry, Annette –  Clerical Officer
  6. Greaney, Orla – Clerical Officer
  7. Linnane, Margaret –  1st Year Yearhead; English, Geography, History
  8. Daly, Pat – 2nd Year Yearhead; Maths, Technical Drawing, Business
  9. Riordan, Gerry – 3rd Year Yearhead; Science, Biology
  10. O’Carroll, Tara – 4th Year Yearhead; French, English
  11. Moylan, Michael – 5th Year Yearhead, TYP & LCA 1;  Technology, Woodwork
  12. Connolly, Sharon – LCA 1 Co Ordinator; Maths, Science
  13. Neylon, Carmel – LCA 2 Co-Ordinator; Religion
  14. Robinson, Seamus – LCVP Co-Ordinator; Accounting, Business Studies
  15. Duggan, Orla – Chaplain; Religion
  16. Howley, Michael – Career Guidance; SPHE Co-Ordinator; Religion
  17. Beetz-Slattery, Barbara  - I.T. Co-Ordinator; Art
  18. Quinn, Edel – TYP Co-Ordinator; Maths, Music
  19. Hanley, Eoghan – TYP Co-Ordinator; Irish, French
  20. Tubridy, Linda;  Business
  21. Gardiner, Marianne; Science, Ag. Science, Biology, Maths
  22. Duane, Lorraine; Resource, Maths, ASD Class
  23. Neylon, Roisin; English;Career Guidance.
  24. Healy, Michael;  DCG, Engineering, Metalwork
  25. Hynes, Rosemarie;  English, Geography
  26. Duffy, Olive English; History
  27. Meagher, Caroline;  French, English
  28. Foy, Elaine; Spanish
  29. Monaghan, Dermot;  Geography, English
  30. Veale, Eamon – Special Needs Co-Ordinator; Geography, Maths
  31. Conole, Pat;  History, P.E.
  32. McNamara, John;  History, Religion
  33. Veale, Olive;  History, Religion
  34. Collins, Aisling;  Home Economics, Religion
  35. Neilan, Clora;  Home Economics, Religion
  36. Moloney, David;  Irish
  37. Casey-Donohue, Anna;  Irish, Geography
  38. Olivia Daniels; Irish
  39. Mulconroy, Ann Marie;  Irish, Geography
  40. Hanley, Geraldine;  Irish, Maths
  41. Conroy, Yvonne;  Irish, Music
  42. Geraghty, Margaret;  Language Support
  43. Killeen, Martin;  Metalwork, Engineering
  44. Lynskey, Aoife;  P.E., Geography
  45. Kelly, Dolores;  Resource, Maths, English
  46. Leyden, Mairin;  Resource, Maths, English
  47. Brady, Mary;  Science, Biology
  48. Moran, Chris;  Science, Chemistry, Maths
  49. Connors, Shane;  Science, Maths, Biology
  50. Lowry, Marian;  Science, Physics, Maths, Computers
  51. Breathnach, Eilís;  Spanish, ASD Class
  52. Clancy, Annmarie; ASD Class
  53. Devlin, Wayne;  Spanish, English
  54. McLoughlin, Anne;  Spanish, English
  55. Marren, Eoin;  Woodwork, Construction
  56. Hehir, Sean;  Woodwork, Technical Graphics, Construction
  57. Cooney, Brenda; Home Economics
  58. Casey, Gina –  SNA
  59. Mulcair, Annette –  SNA
  60. Smyth, Jane –  SNA
  61. Tully, Jackie –  SNA
  62. Keane, Concepta – SNA
  63. Burke, Pat – Caretaker
  64. Cleary, Kevin – Caretaker
© Gort Community School - All Rights Reserved | Site Design by kinvaradesign